Skip to content

AĞAÇ KAMPANYASI
Salı, 07 Şubat 2012 12:06

agac

Derneğimiz tarafından köy yolumuzun ağaçlandırılması için kampanya başlatılmıştır. Tüm köylülerimizin bu kampanyaya katılımlarını bekliyoruz. Kampanya detayları için yazımızın devamını okuyunuz.

Köy girişinden Karapınar’a kadar olan yolun her iki yakasına Akçaağaç ve Dişbudak ağaçlarından dikilecektir. Ağaçlar Çankırı fidanlıktan yaklaşık 5 metre boyunda olacak ve 2012 Ekim - Kasım ayı içerisinde dikimi yapılacaktır. Yıllardır kullandığımız bu yolda gölgeler içerisinde yürümek ve gelecek nesillere güzel bir miras bırakmak için siz köylülerimizin bizleri bu çalışmada yalnız bırakmayacağından eminiz.

Derneğimizin yaptığı araştırmalar sonucu yaklaşık ağaç maliyeti 20TL olarak belirlenmiştir. Kampanyaya katılmak için aşağıdaki banka hesabına istediğiniz ağaç sayısı tutarını yatırmanız yeterli olacaktır. Kampanyaya ağaç bağışı yapanlar sitemizden liste halinde duyurulacaktır.

Ziraat Bankası Tuzla Şubesi

Murat SETTAŞI - 0536 776 79 18

Hesap No: 483-076-95-5002

IBAN No: TR 220-001-000-704-483-076-95-5002

 

 

 

DİŞBUDAK

 

Trakya, Doğu ve Batı Karadeniz Bölgesi, Marmara ve Ege Bölgesi’nde yayılış gösterir. Türüne göre maksimum boyu 10-30 m arasında değişebilen dolgun ve düzgün gövdeli yuvarlak tepeli ağaçlardır. 

 Ülkemizde 4.690 hektar koru, 743 hektar baltalık dişbudak ormanı bulunmaktadır. Genellikle sulak ya da derin toprağa sahip yerlerde bulunur. Olgun bireyleri gri kabuklu ve derin çatlaklıdır. Genellikle elips ve kenarları ince dişli olan yaprakları, bir sap üzerinde birarada bulunur. Beyaz çiçekleri salkım, meyveleri de dar ve uzun şerit şeklindedir.

 Mobilya karoseri, vagon, spor aletleri, kontrplak kaplama, fıçı ve kayak takımı yapımında kullanılır. 

Türkiye’de doğal olarak yetişen 3 türü: 

Adi Dişbudak (F. excelsior, Y), 
Sivri Meyveli Dişbudak (F. angustifola, Y), 
Çiçekli Dişbudak (F. ornus, Y). 

 

AKÇAAĞAÇ

 

Çoğunluğu kışın yaprağını döken ağaç, bazıları ağaççık halindeki odunsu bitkilerdir. Adını ağır, beyaz ve sert olan odunundan alan Akçaağacın gövdeleri genç yaşlarda düzgün ve pürüzsüz, sonraları derin çatlaklı levhalar halinde parçalanmış olan kabukları vardır. Sonbaharda yedek madde olarak nişasta depo ettiklerinden sürgün uçlarından koparılınca süt çıkan türleri vardır.

Kanatlı meyveleri kelebeğe benzediği için bazı bölgelerde "kelebek ağacı" olarak da adlandırılırlar. Her mevsim ayrı bir renk alan yaprakları, göz alıcı çiçek ve meyveleri ile park bahçe ağacı olarak özel bir önem taşır. Sarımsı yeşil renkteki çiçekleri salkım halindedir. 

Kaplama üretiminde aranan ağaç türlerindendir. Kuşgözü şekilli urlu kaplamaları dalgalı, benekli, damarlı görünüşü ile çok aranır. Ayrıca parke, oyuncak, kontrplak, alet sapları, müzik aletleri ve makara yapımında kullanılır. 

Birbiri aralarında kolayca hibrid yapabildikleri için 100'ü aşkın türü, alt türü, varyete ve formları vardır. Ülkemizin muhtelif yerlerinde en az 8-10 tanesi doğal olarak bulunduğu gibi bazıları da dışarıdan getirilen süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. 

Önemli türleri;
Dağ Akçaçağacı (Acer pseudoplatanus L.) (Y)
Çınar Yapraklı Akçaağaç (Acer platanoides L.) (Y)
Fransız Akçaağacı (Acer monspessulanum L.) (N) 
Ova Akçaağacı (Acer campestre L.) (Y) 
Tatar Akçaağacı (Acer tatarcium L.) (Y) 
Dişbudak Yapraklı Akçaağaç (Acer negundo L.) (Y) 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Reklam
Reklam

Duyuru

Derneğimiz

Derneğimiz üye kayıtları devam etmektedir. Lütfen bizimle iletişime geçiniz...

Sosyal Meyda ile Giriş:

Powered by OneAll Social Login

Üye GirişiOnline Üyeler

Şu anda 41 ziyaretçi çevrimiçi